Budapest, 2022. június 14., (FPO/OS) – Számít a véleménye címmel tette közzé sajtóközleményét a Belügyminisztérium június 13-án, és akiknek véleményét kérik, azok a magyar oktatásban dolgozók. Kérdőíveken, anonim módon fogják megkérdezni a pedagógusokat, és a válaszokat beépítik az ágazatot érintő fejlesztési tervekbe – írták.
Valamennyi pedagógusnak, nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő dolgozónak, illetve vezetőnek lehetősége lesz 2022 júniusában kitölteni azt az elektronikus kérdőívet, melynek kérdései a köznevelési rendszer működésének továbbfejlesztési lehetőségeit célozzák.
Az intézményekhez az Oktatási Hivatal juttatja el a kitölthető felület hozzáféréséhez szükséges információkat.
Az anonim felmérés intézménytípusonként eltérő időszakokban történik.
A Belügyminisztérium közleménye szerint a felmérés – többek között – a biztonságos és rendezett óvodai-iskolai környezettel kapcsolatos elvárásokra, a pedagógusok foglalkoztatására, a gyermekek és a pedagógusok teljesítményének mérésére, értékelésére vonatkozó további lehetséges megoldásokra irányul.
A köznevelésben dolgozók válaszait, javaslatait a Belügyminisztérium beépíti az ágazatot érintő fejlesztési terveibe.
A HVG cikke szerint a kormányoldalon valami megmozdult oktatáspolitikai fronton. Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke a Kisalföldnek még pénteken beszélt arról – amit a PSZ, illetve a PDSZ már évek óta hangoztat –, hogy sokkal több kolléga megy nyugdíjba vagy hagyja el a pályát, mint ahány frissen végzett pedagógus kezd foglalkozni a diákokkal. Horváth az oktatás további problémáit sorolva arról beszélt, egyre magasabb a pedagógusok leterheltsége, kisebb településeken pedig a szaktanárok hiánya okoz sok problémát.
A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke a pedagógus-szakszervezetek egyik fő követeléséről, a béremelésekről azt mondta, hogy kulcskérdés. Azt akarják elérni, a pedagógusbérek alapját ne a 2014-es minimálbér határozza meg, hanem a korábbi jogszabályoknak megfelelően a mindenkori minimálbér alapján számítsák a fizetéseket.