(2022. szeptember 5. – Fejlesztő Pedagógia Online) Szeptember 5-én reggel a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola dolgozói két órára nem vették fel a munkát a polgári engedetlenség eszközével élve – írta meg a Budaörsi Infó. Korábban mi is megírtuk, hogy tanulók, szülők, tanárok demonstráltak az oktatás fejlesztéséért, a pedagógusok megbecsüléséért szeptember 2-án pénteken Budapesten.
A Tanítanék mozgalom közösségi oldalán tette közzé a felhívást, miszerint a Belügyminisztérium elutasító és lekezelő válasza után kénytelenek megszervezni az őszi polgári engedetlenségi hullámot. Tavasz óta sztrájkkal, polgári engedetlenséggel és tüntetésekkel próbálják elérni a bérrendezést és a munkaterhek csökkentését. Azt kérik, hogy csatlakozzon mindenki, aki tud az oktatás jövőjéért folyó küzdelemhez.
Elsőként Budaörsön indult el ez a hullám reggel 8 órakor.
A tanárok az iskola kapujához kihelyeztek egy ún. „Kérdezz! – Felelek” dobozt is, ebbe várják a budaörsiek kérdéseit az oktatással kapcsolatban.
Hétfőn reggel a gimnázium Facebook-oldalán a 33 csatlakozó dolgozó és 3 támogató aláírásával közzé tett közleményükben kijelentik, hogy a figyelemfelkeltő akcióban való részvételüket nem tantestületként, hanem egyénenként, jogtudatos állampolgárként döntötték el és tettük hátrányos következményeit vállalják.
„Mi, a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola alulírott dolgozói a mai napon 8-10 óra között nem vesszük fel a munkát, a polgári engedetlenség eszközével élünk. Mivel minden jogszabályi lehetőségünket megvonták az elégedetlenségünk kifejezésére, nem marad más választásunk, mint egzisztenciális kockázatok árán is a polgári ellenállás eszközéhez nyúlni.
A figyelemfelkeltő akcióban való részvételünkről nem tantestületként, hanem egyénenként, jogtudatos állampolgárként döntöttünk, tettünk ránk nézve hátrányos következményeit vállaljuk. Akciónk nem irányul sem kollégáink, sem az iskolánkat felügyelő tankerület ellen. Legfőképpen nem tanítványaink ellen, az ő hosszútávú érdekeiket szem előtt tartva cselekszünk.
Az oktatási rendszerünk számos problémája közül a legégetőbb jelenleg, az oktatásban dolgozók megalázóan alacsony fizetése, ami napról napra egyre kevesebbet ér. Ennek következtében tehetséges, inspiráló kollégák tucatjai hagyják el a pályát, akiket ilyen körülmények között végképp lehetetlen pótolni – ez a közoktatás minőségének további rohamos romlásához, a diákok és tanárok közösségeinek gyengüléséhez vezet.
Az oktatás nemzeti ügy, a károkozás benne hosszú évtizedekre kihathat és generációk életét rombolhatja. Sürgős cselekvésre van szükség, amihez a társadalom támogatását kérjük.
Követeljük a kormánytól, hogy teljesítsék a pedagógus szakszervezetek követeléseit és adják vissza a sztrájkhoz való alkotmányos jogunkat! Amennyiben nem teljesülnek követeléseink, rendszeresen fogunk a polgári engedetlenség eszközéhez nyúlni, mert felelősséggel tartozunk a ránk bízott diákok jövőjéért.
Ez úton kinyilvánítjuk szolidaritásunkat minden tantestülettel, minden kollégával, akik a miénkhez hasonló akciókkal élnek.
Tanár nélkül nincs jövő!
Budaörs, 2022. szeptember 5.
Árendás Péter
Balogh Anna
Demszky Anna
Gál Zsuzsanna
Gyeskó Ágnes
Haraszti Klára
Heitzmann Ildikó
Héjja Ágnes
Imre Szilvia
Inges Zsófia
Jordán Helén
Karlik Zsuzsanna
Keresztes Emília
Keresztes Miklós
Kun Dániel
Lantos Mária
Lukácsiné Lehota Edit
Meinczinger Szilvia
Péterffy Zsófia
Petruska Magdolna
Schafferné Varga Judit
Somogyi Zsófia
Süket Erzsébet
Szabó Tánya
Szakálné Gulyás Katalin
Szép Adrienn
Szuromi Ádám
Tollner József
Tóth-Pozsonyi Enikő
Vajda Péter
Verebélyi Marianna
Vereckei Noémi
Zsolnainé Harczi IldikóTámogatók:
Füleki Zsombor (tanárjelölt)
Koós Nikolett (tanárjelölt)
Pelényi Rita”
(Fejlesztő Pedagógia Online / Forrás, fotók: Budaörsi infó)