(2024. február 1., Fejlesztő Peagógia Online / mti) – Egyre többen ismerik a mesterséges intelligenciát (AI) és a metaverzumot (virtuális világ), a felhasználók száma emelkedik – ez derült ki a Deloitte legfrissebb Digital Consumer Trends kutatásból.
Az MTI-nek hétfőn küldött elemzés szerint egyre többen rendelkeznek az alapismeretekkel a metaverzummal kapcsolatban: a megkérdezettek 36 százaléka már hallott róla, 22 százaléka keveset tud is róla, míg 7 százaléknak komolyabb ismerete is van a témáról. Eközben, egy év alatt 35 százalékról 28 százalékra csökkent azok aránya, akik egyáltalán nem hallottak még a metaverzumról. A magyar válaszadók közül 29 százalék mondta azt, hogy hallott már a technológiáról, a férfiaknál és a 35 év alattiak körében magasabb volt ez az arány, míg a 65-75 évesek 28 százaléka egyáltalán nem ismeri.
A kutatás szerint jelentős eltérés van a nemek között ebben a témában, az adatok alapján a férfiak sokkal jobban érdeklődnek a metaverzummal kapcsolatos információk iránt. A megkérdezettek közük 41 százalék azon férfiak aránya, akik legalább egy keveset tudnak róla, míg a nőknél ez csak 17 százalékot tesz ki. Azok a férfiak, akik nem is hallottak még a technológiáról 19 százalékot képviselnek, ehhez képest a nőknél ez az arány kétszeres, 38 százalék.
A mesterséges intelligenciát (AI) a válaszadók legnagyobb része, 82 százaléka oktatási céllal használja. A megkérdezettek több mint fele, 54 százaléka saját célra, munkára 34 százalék alkalmazza.
A teljes munkaképeskorú lakosság nagyobb része vélekedik inkább úgy, hogy a mesterséges intelligencia csökkenteni fogja a jövőben rendelkezésre álló munkahelyek számát, a megkérdezettek 27 százaléka nyilatkozott úgy, hogy inkább egyetért ezzel az állítással, negyedük azonban nem tudja ezt a kérdést eldönteni.
Azok között akik már használtak mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert, 30 százalék azok aránya, akik nem tudják eldönteni, hogy a mesterséges intelligencia csökkenti-e majd a munkahelyek számát, miközben az egyet nem értők aránya 17 százalék.
Megosztottan válaszoltak a megkérdezettek arra, hogy felválthatja-e a munkahelyi szerepüket a mesterséges intelligencia. Minden vizsgált csoport többsége úgy véli, hogy inkább vagy határozottan nem ért egyet azzal, hogy ez lehetséges lenne a jövőben. Azok, akik használják is ezt az új technológiát csak 7 százalékban nyilatkoztak arról, hogy határozottan úgy gondolják, hogy az AI kiválthatja a munkahelyi szerepük egy részét. A teljes népesség arányában – ahol olyan válaszadók is szerepelnek, akik még nem használták a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeket – ez az arány 11 százalék.
Arra a kérdésre, hogy a generatív mesterséges intelligencia mindig tényszerű, pontos válaszokat ad-e, nem volt szignifikáns eredmény, a válaszadók nem tudták eldönteni. Hasonlóan tanácstalanok voltak a válaszadók abban a kérdésben, hogy a generatív mesterséges intelligencia engedély nélkül használ-e fel szerzői jogvédelem alatt álló anyagokat.