(2023. május 21. – Fejlesztő Pedagógia Online) – A Magyarországot képviselő Barna Benedek László, a budapesti Szent István Gimnázium végzős diákja különdíjban részesült pénteken Dallasban az International Science and Engineering Fair (ISEF), a tudományos versenyek világbajnokságán – közölte a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) az MTI-vel vasárnap.
Pakucs János a Magyar Innovációs Szövetség által szervezett hazai verseny szervezőbizottságának elnöke elmondta, hogy ez a világ legszínvonalasabb versenye az ifjú tudósok számára.
Közölték: Barna Benedek László „UV megvilágító berendezés fejlesztése fotokémiai ligand kapcsoláshoz” projektjéért az International Council on Systems Engineering – INCOSE különdíjában részesült, ami egy egyéves diáktagság és részvétel a Nemzetközi INCOSE konferencián.
A versenyző a MISZ által szervezett 31. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny első díjasa, mérnöki technológia kategóriában mutatta be a zsűrinek és az érdeklődőknek szaktudását. Az UV-Covbel egy olyan orvostechnikai és gyógyszerkutatási berendezés, amely a fehérjék jelölésére szolgál, ez az úgynevezett ligand alapú fotokémiai jelölés. A fehérjét az UV led megvilágítja, ezáltal egy olyan jelölés jön létre a fehérjén, ami hosszú ideig tart és sokáig vizsgálható – közölték.
Maya Ajmera, a Society for Science elnök-vezérigazgatója a szövetség közlése szerint a díjátadón hangsúlyozta: a világbajnokság összes résztvevője győztes, hiszen csak a legkiválóbb ifjú tudósok, mérnökök és kutatók kvalifikálhatták magukat a versenyre, közel 1700-an a világ 49 államának és 64 országának képviseletében.
A magyar csapat tagja volt Kovács Nóra Anna, a János Zsigmond Unitárius Kollégium kiváló diákja is, aki szintén a MISZ által szervezett 31. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny első díjasa. A magyar delegációt Pazsák Zsófia, a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezetőigazgató-helyettese vezette.
(Fejlesztő Pedagógia Oniline / mti)